SHARE

Tanzanian singer and legend Saida Karoli of the famous Maria Salome hit song says she is out of danger after communicating with the people sent to kill her.

In a past interview with Millard Ayo, the singer narrated how she received a life threatening call after she made her comeback in the music industry with her hit Orugambo.

‘Juzi mtu alinipigia simu, ati ‘Mimi nimetumwa nikudhuru na hapo ulipo tayari nimeshafanya mambo yangu.’Akaniambia umeibuka haraka, yaani tulidhani umeanguka na hautanyanyuka tena.Na kitu gani kimekufanya usimame tena kwenye ulimwengu wa muziki? Kitu gani kimekufanya tena wewe uwe shupavu kifanya vitu vyako viwe vya harak hivyo?’

She added:

“Akaniambia  sasa mimi nimeshalipwa na nimeambiwa nikuue nikuondoe duniani.”

Well, after a couple of weeks after that confession, Karoli says she recently got another call from the people who were trying to harm her saying they will not ‘Kill’ her as they had planned.

“Niliongea nao, wakanieleza kwamba na wao walikua wametumwa.Lakini wakanieleza hawatanidhuru tena ila niwe makini yule mtu aliyewatuma anaweza akatuma mtu mwingine.Namshukuru Mwenyezi Mungu hali imetulia, tuko shwari kabisa.”

Karoli’s comeback was stirred by Diamond Platnumz after he and Rayvanny did a remix to her song Salome.

She is now ruling the bongo flavour music industry with the good reception from fans. The legend is said to be a class one drop out and got pregnant at the age of 13.

She says everyone should hold onto their faith.

“Swala la ushirikina liko wazi kwa hivyo ni kila mtu ashike imani yake.”

Comments

comments